Сонечко - надійний десикант
За плином часу ми не помітили, як літо перейшло екватор і значить, всі турботи тих, хто працює на землі, направились на завершальну фазу в вирощуванні сільськогосподарських культур.
Жнива - особливий період, коли основним завданням є збирання вирощеного врожаю в оптимально короткі строки, вчасно і без втрат. Народне прислів`я: "Посій в пору, будеш мати зерна гору" ще більш актуальне під час жнив. Практикою доведено, що в господарствах, де весь комплекс збиральних робіт проводять за 28-34 дні валовий врожай на 3-5 центнерів більший, ніж від розтягування цього періоду до 40-42 днів.
Причинами цього може бути збіг різних факторів: це і несвоєчасний посів, і полеглість хлібів через використання надмірних доз азотних добрив та загущеності стеблестою без обробки регуляторами росту, і несприятливі погодні умови, що ускладнюють збирання врожаю, сприяють росту бур`янів, поширенню хвороб, і неправильно вибрані строки збирання конкретної культури.
При занадто ранньому збиранні зелені частини рослин сприяють повторному зволоженню зерна, волога маса рослин і бур`янів уповільнює роботу комбайна і робить неможливим обмолот у вечірні години. Пізній обмолот, через нестійку погоду, приводить до значних втрат через осипання зерна.
Значна забур`яненість посівів або дощова погода в період збирання підвищує вологість зерна. В зв`язку з цим зростають витрати, тому, що зберігати насіння без доочистки і просушування не можна. Стан вологості насіння під час зберігання впливає насамперед на якість. Так для зернових культур оптимальна вологість насіння під час зберігання знаходиться в межах 13,4-14%. При вологості більше 25% насіння самозігрівається і втрачає схожість та товарні показники.
Особливістю ріпаку є те, що навіть при незначній волозі, через велику кількість олії, врожай може швидко зіпсуватися. Якщо насіння ріпаку при вологості 10-12% пролежить у купі дві-чотири години, воно може побіліти. І тоді ріпак стане непридатним для зберігання і виробництва олії.
Щоб не було подібної проблеми, коли ви не змогли виконати всі технологічні вимоги вирощування с/г культур, а вам потрібно швидко і вчасно зібрати врожай - перед збиранням, обов`язково, потрібно обробити поля десикантами.
Компанія "Альфа-Хімгруп" пропонує новий десикант, який порівняно недавно з`явився на ринку України - Сонечко, в. р. к. (дикват 150 г/л). Це перевірений досконалий та ефективний препарат, який за умов забур`янення посівів чи повільного і нерівномірного дозрівання забезпечить якісне пряме комбайнування найважливіших сільськогосподарських культур. Економічна ефективність використання препарату може сягати більше 30%. Адже треба врахувати затрати на скошування у валки, втрати часу, а з ним і врожаю.
Десикацією (від лат. Desiccare - висушувати) називають переджнивне підсушування рослин з метою прискорення достигання і полегшення збирання врожаю, яке особливо ефективне при забур'яненості та за вологої погоди.
Препарат Сонечко в. р. к. використовують як десикант на таких культурах: соняшник, горох, ріпак, соя, насінники трав та овочів, картопля, льон, пшениця та інші.
Під час дії препарат потрапляє в рослину через листя, з частковим переміщенням по ксилемі. Швидко поглинаючись зеленими частинами рослин дикват пригнічує процеси циклічного фотофосфорилювання в клітинах рослин. Перетворюючись на перекис водню діюча речовина пошкоджує клітинні мембрани та цитоплазму і призводить до зневоднення і швидкого висихання всіх зелених частин, як культурних рослин так і бур`янів.
Ефективність препарату Сонечко не залежить від температурних умов. Та обробку краще проводити ввечері або вдень під час великої хмарності, оскільки за сонячної і спекотної погоди десикація проходить швидше, але недостатньо ефективно. На якість обробітку впливає те, що перекис водню під дією ультрафіолетового проміння швидко руйнується, зменшуючи тим самим ефективність препарату.
Належний ефект від десикації Сонечко досягається через 4-7 днів, залежно від погодних умов і стану розвитку рослин. Тоді ж можна починати збирання врожаю.
Виправдовує також використання препарату з тією ж нормою внесення за 7-10 днів до збирання насінників багаторічних бобових трав, а також перед прямим комбайнуванням забур'яненого ріпаку, особливо в умовах підвищеної вологості.
До позитивних характеристик препарату Сонечко можна віднести те, що дикват є самим швидкодіючим з існуючих десикантів. Не зважаючи на контактну дію, препарат не змивається дощем після повного висихання, тобто вже через 10-20 хвилин з часу застосування.
Підсушуючи культурні рослини Сонечко тим самим зупиняє розвиток багатьох хвороб, запобігає їх подальшому поширенню, таких як сіра і біла гнилі на соняшнику, фітофтороз на картоплі та інших (якщо розвиток цих хвороб збігається з десикацією).
Окрім культурних рослин препарат висушує і наявні бур`яни, чим полегшує збирання врожаю і зменшує кількість насіння бур`янів, перешкоджаючи поетапному дозріванню останніх.
Потрібно пам`ятати, що ефективність гербіцидної обробки багато в чому залежить від якісного внесення препарату. Витрата робочого розчину повинна бути достатньою для повного змочування всієї поверхні культурних рослин. Щоб не було стікання препарату з обробленої поверхні, обприскування повинно бути дрібно-крапельним з нормою витрати робочого розчину при наземному застосуванні 250-400 л/га та при авіаційному 50-70 л/га.
Для обприскування потрібно використовувати тільки чисту нежорстку воду, тому, що дикват швидко зв`язується з частинками грунту, які присутні в розчині та інактивується, внаслідок чого ефективність препарату зменшується. Робочий розчин необхідно використати одразу після приготування, у крайньому разі, не пізніше, ніж через 24 години.
Сонечко сумісний з більшістю препаратів, проте бакові суміші з іншими пестицидами недоцільні через неспівпадання строків застосування. Для покращення дії і зменшення жорсткості води рекомендується додавати до розчину Сонечко карбамід або аміачну селітру з розрахунку 1 кг на 100 л води.
Враховуючи, що в Україні склалася стійка тенденція до розширення високобілкових і олійних культур, потрібно звернути увагу на їхнє збирання, як найвідповідальнішого елементу технології вирощування. Складність проявляється в тому, що ці культури мають дещо розтягнутий період цвітіння і відповідно дозрівають поетапно.
Так для гороху загальноприйнятим способом збирання є роздільний, при якому культуру спочатку скошують у валки (коли пожовтіло 75% бобів), потім після повного достигання ведуть обмолот. Але це потребує додаткових затрат та часу і може привести до часткового зменшення врожаю.
Пряме комбайнування забезпечить такі переваги: швидше проходить збір урожаю, що дає змогу підготувати грунт до наступної культури в сівозмінні, економиться час і матеріально-технічні ресурси, і, головне, покращується якість зерна. Доведено, що при прямому комбайнуванні втрати зерна, в залежності від реальної продуктивності гороху, на 1-2 ц/га менші, ніж при роздільному збиранні.
Обробіток десикантом посівів гороху при пожовтінні 75% стручків і вологості зерна не більше 45% забезпечить одночасне дозрівання, знищить наявні бур`яни, зробить збирання якісним і швидким.
Серед олійних культур найбільш складний процес дозрівання має ріпак. Справа в тому, що ріпак цвіте більше трьох тижнів і дозріває поетапно. Збирають ріпак як роздільним способом, так і прямим комбайнуванням. Особливістю цієї культури є те, що навіть коли стручки повністю достиглі, стебло залишається зеленим. Тому без десикації на ріпаку складно обійтися. За 7-12 днів до збирання доцільно провести обприскування посівів десикантом Сонечко в. р. к. Потрібно правильно визначитися з часом обприскування: надто рання обробка не дасть дозріти насінню, пізня прискорить осипання. Необхідно проводити обприскування, коли у верхньому ярусі насіння ще зелене, але вже є з буро-чорним кольором, в середньому ярусі все насіння червоно-буре хоч і трапляється зеленого кольору, нижній ярус - все насіння темно-буре або чорне.
Збирання починається при почорнінні насіння і його вологості в межах 12-15%. За вологості нижче 10% втрати від осипання можуть сягати до 50%. Для зменшення втрат застосовують склеювачі стручків.
Виправдовує також застосування десиканту за 7-10 днів до збирання насінників багаторічних бобових трав, цукрових буряків, а також сої, особливо, в умовах підвищенної вологості
Неперевершене значення має використання десиканту Сонечко в. р. к. на основній олійній культур і соняшнику. Увібравши в себе енергію сонця ця культура потребує ретельної уваги в кінці вегетації, щоб віддячити запашною олією. Сонечко в. р. к. призначений саме для цього. Цей десикант не тільки добре підсушує рослини під корінь, прискорюючи їхнє дозрівання та полегшуючи механізований збір урожаю, а також зменшує вологість насіння до потрібних 12-14% і підвищує олійність соняшника, в порівнянні з використанням препаратів на основі гліфосату.
Щоб збирання врожаю проходило в період максимального накопичення корисних речовин, потрібно провести передзбиральне підсушування рослин соняшника на пні препаратом Сонечко в. р. к. через 40-45 днів після повного цвітіння при вологості насіння не більше 30-35%. Витративши 2-3 л/га, в залежності від густоти стояння, забур`яненості посівів, через 10-15 днів після обробітку, коли вологість насіння знизиться до оптимального значення, можна починати обмолот. Це на 10 днів раніше звичайних строків, крім того знищуються бур`яни і хвороби, які б могли проявитися пізніше.
Сонечко в. р. к. швидко розпадається в рослинах, не впливає на якість і схожість насіння, не накопичується в продукції. За даними Національного медичного університету ім. А. А. Богомольця, залишкові кількості диквату після обробітку посівів соняшника препаратом Сонечко в. р. к. на 5 добу не перевищували допустимий рівень. Під час збирання врожаю залишків діючої речовини в насінні, а потім в олії, не виявлено.
Переваги десиканту Сонечко, в.р.к.(дикват, 150 г/л) Надзвичайно швидка дія препарату та переконливий результат; Можливість розпочати зби-рання врожаю на 10 днів раніше звичайних строків; Дає можливість отримати насіння з низькою вологістю; Знищує вегетуючі бур`яни; Не має негативного впливу на якість насіння, не змінює його кислотно-жирового складу; Низькі затрати на проведення десикації.
Десикант Сонечко в. р. к. - це високоефективний препарат швидкої дії, який допоможе вчасно зібрати врожай, зменшити збиральну вологість зерна і насіння, мінімізувати вплив бур`янів. А це значить, що втрати врожаю будуть меншими, як і витрати на доведення до стандарту зібраного насіння, а прибутки більшими.
Сонечко в. р. к. - невід`ємна складова Вашого успіху, зростання Ваших прибутків.
Тож, сонячних Вам жнив від компанії "Альфа-Хімгруп"!
Матеріал підготував:
Кузьмич Віталій Сергійович,
Вчений-агроном, провідний спеціаліст по засобам захисту рослин.
|