Отаман - знищіть конкурентів!
Бур'яном вважається рослина, що росте на оброблюваному грунті попри волі хлібороба, знижує врожай і завдає йому шкоду. З давніх давен людина, плануючи виро-щувати на тій чи іншій площі культурні рос-лини, намагалася знищити там усіх їх конкурентів.Чого тільки не використовувала для цього: вогонь, загострену палицю, плуга, різні ґрунтообробні знаряддя, а останнім часом - і досягнення хімії. Проте всі її нама-гання повністю знищити бур'яни в посівах , ось уже понад 8 тисяч років, ще з часів розвиненої землеробської трипільської культури, виявлялися марними.
Трав'янисті форми рослин є останнім досягненням природи. Виникли покри-тонасінні рослини в Третинному періоді Кайнозойської ери. Трав'янисті форми серед рослин мають найбільшу диференціацію тканин, найінтенсивніший обмін речовин, швидку зміну поколінь, високий коефіцієнт розмноження і досконалі способи поширення. Трави здатні жити в найекстремальніших умовах клімату і присутні на всіх материках, навіть на узбережжі Антарктиди. В умовах високогір'я лише трави можуть жити поруч із вічними снігами й льодовиками. В Україні налічується понад 2500 видів покритонасінних, із них бур'янів майже 1500. Завдяки високій агресивності і витривалості, легкому приживанню, бурхливому розвитку природа сформувала з трав'яних форм своєрідні "лікувальні комплекси" для швидкого заліковування пошкоджень рослинного покриву на поверхні планети. Природа не терпить порожнин і обов'язково заповнює вільні екологічні ніші.
Усе живе постійно пристосовується до умов навколишнього середовища і шукає шляхи до виживання. Людина в процесі окультурювання рослин створювала їм оптимальні умови для росту й розвитку, знищуючи диких конкурентів на полях. Ці рослини стали високопродуктивними, втративши здатність протистояти конкурентам. За таких умов у диких рослин було два шля-хи: загинути, або пристосуватися й вижити. Вегетуючи на орних землях, бур'яни виробили ряд пристосувань для виживання: розтягнутість періоду проростання насіння, здатність прискорювати або вповільнювати час проходження фаз свого розвитку, висока насіннєва продуктивність, здатність насіння зберігати життєздатність протягом багатьох десятиліть та ін.
В Україні орні землі внаслідок одночасної вегетації культурних рослин і бур'янів мають величезну потенційну забур'яненість. В орному шарі одного гектара міститься від 100 млн. до 4 млрд. шт. насінин бур'янів, а також велика кількість органів їх, вегетативного розмноження.
Одразу після появи сходів бур'янів і рослин культури взаємодія між ними стає досить складною й напруженою. Розпочинається конкуренція за висоту й простір, а в підсумку - за енергію світла, що дає змогу рослинам активно здійснювати фотосинтез, формувати кореневу систему і надземну частину, засвоювати воду та мінеральні елементи.
Цілком достатньо підтримувати чисельність бур'янів нижче того порогу, з якого перехоплення ними природних ресурсів знижує врожай на суму, більшу, ніж затрати на контролювання. Пам'ятайте, що бур'яни корисні при низькій щільності їх популяцій. Вони роблять різноманітним біологічний фон грунту й інтенсифікують мікробіологічні процеси розкладання стерні і кореневих решток, перешкоджають розвитку процесів ґрунтовтоми, забезпечують обмін при поверхневих горизонтів грунту з глибшими, в посівах просапних культур захищають грунт від ерозії. Рослини тісно пов'язані між собою завдяки обміну органічними й мінеральними продуктами. Обмін кореневими виділеннями між рослинами одного виду в 2-3 рази менший, ніж між представниками різних видів. Такий обмін посилює або послаблює поглинальну здатність сусідніх рослин. На конкуренцію за інші природні ресурси може побічно впливати й зволоження. Під час пересихання грунту в ньому накопичується значна кількість терпенів, що визначає його токсичність. У помірно перезволоженому грунті за анаеробних процесів під рослинами накопичується токсичні концентрації спиртів, оксикислот.
Рослини також здатні виділяти біологічно активні речовини і надземними органами: листям, стеблами - в повітря. Такі речовини називають фітонцидами. Завдяки виділенням активних речовин у грунт і повітря рослини одного виду можуть пригнічувати або посилювати ріст і розвиток другого виду. Тому в природному фітоценозі рослини-антагоністи, як правило, розходяться і не ростуть разом.
Висіваючи культурну рослину на полі, вона опиняється в основному між чужими рослинами. Вони активно конкурують за фактори життя і ведуть хімічну війну за допомогою кореневих виділень та фітонцидів. Якщо не вести боротьбу з бур'янами, то вони, в залежності від вирощуваної культури, частково або повністю пригнічують культуру.
Найбільш злісні й важковикорінювані - багаторічні бур'яни. Наявність багаторічних видів бур'янів на полях є показником невисокої культури землеробства. За тисячоліття вегетації на оброблюваних людиною землях багаторічні бур'яни виробили ряд специфічних пристосувань, що не лише дають їм можливість виживати, а й забезпечують ряд переваг над однорічними рослинами. Розмножуються насінням і вегетативно. На одному полі ростуть понад два роки. Після визрівання насіння у них відмирає лише надземна частина. А підземні органи цих рослин живуть довго, і від них щороку відростають нові стебла, що утворюють насіння. Використавши перший рік для вкорінення й створення потужної кореневої системи та накопичення достатніх запасів пластичних речовин, кореневищні рослини пирію повзучого (Agropyrum repens), коренепаросткові; осоту рожевого (Cirsium arvense), осоту жовтого (Sonchus arvensis), берізки польової (Convolvulus arvensis), хвоща польового (Eguisetum arvense), карантинного виду гірчака рожевого (Acroptilon repens) та інших видів наступного року здатні гостро конкурувати з культурними рослинами за фактори життя. Крім того, багаторічні бур'яни, а, зокрема, рослини пирію виділяють флавони, включаючи трицин, що пригнічують ріст коренів інших рослин.
В посівах культурних рослин багаторічні види бур'янів мають високу шкодочинність: затінюючи їх, зменшують доступ сонячної енергії до листя - інтенсивність фотосинтезу (такий необхідний для формування врожаю) знижується; виносять поживні речовини, спричиняючи дефіцит основного елементу живлення у грунті; cтворюють дефіцит вологи в грунті, проникаючи корінням у грунт до 3 метрів подають воду в надземні органи рослин наче насосами; погіршують якість зерна, знижуючи вміст білку і клітковини відповідно до 2,5 і 7%; знижують ефективність внесення мінеральних та органічних добрив; утруднюють збирання врожаю; являються проміжними господарями для розвитку шкідників і хвороб культурних рослин.
За такої шкодочинності посіви багатьох сільськогосподарських культур можуть взагалі не дати врожаю.
Багато господарників нехтують використання гербіцидів системної дії, посилаючись на дороговизну препаратів. Давайте розглянемо боротьбу з багаторічними видами бур'янів в Україні на сьогоднішній день. Якщо взяти кореневищні бур'яни то агротехнічними методами знищити їх дуже важко, а використавши препарат вітчизняного виробництва ОТАМАН з нормою витрати 3 л/га, забезпечимо знищення злісного багаторічника на 94-100%, затративши 103 грн/га. Щоб знищити коренепаросткові бур'яни агротехнічними заходами, потрібно до 10 проходів ґрунтообробної техніки, витративши пального біля 500 грн/га. Використовуючи ОТАМАН із нормою витрати 6 л/га, знищимо бур'яни на 100%, затративши 206 грн/га. Як бачимо економічна ефективність застосування ОТАМАНУ досить висока.
Доцільно скористатись можливостями гербіциду ОТАМАН і як десиканта. За норми витрати 3 л/га за 10-14 днів до прямого комбайнування зелені рослини повністю висихають. Однорічні бур'яни гинуть на 100%, у багаторічних поряд із відмерлою надземною частиною частково гинуть кореневища. На 1 гривню затрат отримання додаткового врожаю становить 1,3-2,4 гривні. Крім того, економимо паливо, амортизацію техніки й час на збирання культури.
Вносити препарати, можна використовуючи розпилювачі з тиском 1,5-3 атмосфери й витратою робочої рідини 200-300 л/га, або ротаційні розпилювачі зі швидкістю обертання диска від 1500 до 5000 об./хв. При витраті робочої рідини від 10 до 50 л/га.
При внесенні гербіцидів розпилювачами, із швидкістю 2,3 тис. об./хв. З розміром краплин 190-230 мкм і нормою витрати робочої рідини 40 л/га ефективність дії значно зростала порівняно з використанням 200 л/га при звичайному обприскуванні. При такій обробці на один квадратний міліметр поверхні потрапляє одна крапля.
Отож, використовуйте нові досягнення науки і техніки. Це дасть вам можливість з високою ефективністю вести боротьбу з найбільш злісними бур'янами в посівах сільськогосподарських культур.
Матеріал підготував
Коритний Олексій Григорович
Вчений-агроном, провідний спеціаліст
по засобам захисту рослин
ТОВ "Хімагросервіс"
|